Unikátní těžní areál ve Vrbici se dočkal obnovy kulturních památek
Středa 27.11.2013
Movité i nemovité kulturní památky v areálu větrní jámy Vrbice se po více než sto letech, kdy byla jáma vyhloubena, dočkaly záchrany a zůstanou tak zachovány dalším generacím. Konkrétně se jedná o těžní stroj z roku 1916, elektrický pístový kompresor z roku 1913, budovu strojovny a těžní budovu s těžní věží.
„Vrbickou větrní jámu začala v roce 1911 hloubit společnost Kamenouhelné doly C. k. výhradně privilegovaná Severní dráha císaře Ferdinanda v rámci rekonstrukce mateřského dolu Hubert v Hrušově a sloužila jako výdušné dílo pro Vrbické důlní pole,“ uvádí ve studii Historie a hodnocení péče o průmyslové památky v areálu bývalé větrní jámy Vrbice Ing. Pavel Broskevič, CSc. Svou funkci přestala jáma plnit v roce 1992, kdy byla zasypána. Od roku 1993 jsou uvedené objekty vyhlášeny za kulturní památky.
Majitelem vrbického areálu je od roku 1992 společnost Green Gas DPB, a.s., která se obnově a záchraně zdejších kulturních památek věnuje již 10 let za významné finanční podpory poskytované z rozpočtu statutárního města Ostravy. Za uplynulé období si práce vyžádaly celkem 6 milionů a 588 tisíc korun, z čehož statutární město Ostrava poskytlo více než 2 miliony korun. I v roce 2013 město dále aktivně přistupovalo k záchraně památek vrbického areálu a poskytlo dotaci ze svého rozpočtu ve výši 400 tis. korun.
Především nemovité kulturní památky ve vrbickém areálu byly ve velmi špatném stavu, a kdyby se včas nepřistoupilo k jejich záchraně, velmi pravděpodobně by zmizely podobně jako mnohé další připomínky minulosti, o kterých se jejich majitelé nemohli nebo nechtěli starat. Byly opraveny zničené střechy objektů, zbourány přístavky, natřena těžní věž, odstraněny staré omítky, zhotoveny nové podlahy a učiněna řada jiných záchranných a renovačních opatření.
Těžní stroj a elektrický pístový kompresor, zůstaly zachovány ve své někdejší podobě, byť těžní stroj již nikdy nepůjde rozpohybovat.
„Celý vrbický areál je součástí Industriálního souboru v Ostravě, který je podkladem pro přihlášku k zapsání této vícečlenné památky do seznamu světového dědictví UNESCO,“ uvedl autor zmíněné studie Ing. Pavel Broskevič, CSc.
Nechte nám na sebe kontakt
Máte dotaz?
Zavolejte nám nebo napište
Každý pracovní den
od 8:00 do 17:00
+420 558 612 111